Algi morskie
Algi- polska nazwa botaniczna glony, są grupą samożywnych, wodnych roślin zarodkowych ( jest ich około 3000). Występują w wodach oceanów, mórz, rzek i jezior we wszystkich sferach klimatycznych, zarówno w wodach słonych, słodkich, zimnych i ciepłych. Znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetologii, biotechnologii, dietetyce . Niektóre gatunki żyją jako organizmy jednokomórkowe ( ich wielkość nie przekracza setnych części milimetra); inne tworzą kolonie komórek, a najwyżej zorganizowane, tzw. plechy, dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów, tworząc na dnie oceanu podwodne lasy, zajmujące tysiące kilometrów. Glony pochłaniają energię słoneczną, przetwarzając ją w połączeniu z substancjami znajdującymi się w wodzie morskiej na energię biologiczną. Zawierają 10-krotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe, a zawartość w nich witamin jest porównywalna. Krasnorosty, czyli glony w których składzie występuje czerwony barwnik, mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. W glonach występują następujące pierwiastki biogenne, tzw. makro- i mikroelementy: wapń, jod, brom, żelazo, magnez, miedź, cynk i mangan oraz B-karoten, czyli prowitamina witaminy A, witaminy: B1, B2, B5, B6, B12, C i E.
Oprócz pierwiastków biogennych i witamin glony zawierają proteiny złożone z A-aminokwasów (alaniny, asparaginy, argininy, glicyny i seryny), które działają wzmacniająco i nawilżająco na bariery skóry.
W kosmetyce zabiegi algowe są przeznaczone do regeneracji naskórka. Z wiekiem w skórze zmniejsza się stężenie określonych aminokwasów, elementów śladowych, witamin, protein, w wyniku czego następuje spowolnienie produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się wysuszona, szara, łuszcząca, pojawiają się widoczne zmarszczki. Proces starzenia można opóźnić stosując algi. Ich drobna struktura molekularna umożliwia penetracje do głębszych warstw skóry. W praktyce kosmetycznej są one stosowane w postaci masek, kremów, żeli, a nawet liftingu, podczas którego wszystkie ważne substancje czynne są wchłaniane i transportowane do skóry właściwej. Jest to możliwe, ponieważ struktura alg morskich jest podobna do struktury plazmy ludzkiej, co pozwala na szybkie przenikanie bezpośrednio do komórek.
Zawarte w algach polifenole, posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Lipidy występujące w glonach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka. Zawarte w algach węglowodany działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych. Algi mają właściwości i regenerujące. Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień. Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi alg morskich szczególnie polecane są do pielęgnacji skóry osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, narażonych na działanie suchego powietrza wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie. Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia. Algi są także jednym ze składników preparatów antycellulitowych. Zwiększają one fizjologiczne działanie metaboliczne komórek. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu. Algoterapia daje dobre wyniki w otyłości, przy rozstępach skóry na brzuchu i na piersiach. Algi stosowane są tu w postaci płynów i żelów kąpielowych oraz preparatów do masażu ciała. Ze względu na właściwości algi wykorzystywane są także w odżywkach i żelach stosowanych do pielęgnacji oraz układania włosów.